Son dakika bilgisi! Asgari ücret zam oranı ne kadar oldu?

Milyonlarca vatandaın büyük bir heyecan ve merakla beklediği asgari ücret zammı belli oldu! Kritik öneme sahip olan 4. ve son Komisyon toplantısı sona ererken, Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından AGİ ve asgari ücret miktarı zammı hakkında son dakika açıklaması yapıldı. Böylece, 7 milyondan fazla çalışanı direkt, 20 milyona yakın çalışanı ise dolaylı olarak etkileyecek yeni asgari ücret zam oranı açıklandı. Zehra Zümrüt Selçuk, işçi ve işveren temsilcileri ile yaptığı görüşme sonrasında yeni asgari ücret tutarının brüt 2 bin 943 TL, net 2 bin 324 TL olduğunu duyururken AGİ rakamları hakkında da önemli noktalara değindi. Hâl böyle olunca da, ‘Asgari zam oranı ne kadar oldu?’ sorusunun yanıtı en çok araştırılanlar arasında öne çıkmaya başladı. Peki, AGİ dahil 2020 Asgari ücret zammı ne kadar oldu? İşte, brüt, net ve AGİ dahil olmak üzere 2020 asgari ücret son dakika gelişmesinin detayları..

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren süreçte en kritik açıklama yapıldı! Bu doğrultuda da, asgari ücret ve AGİ’ye yapılacak zam miktarı ile ilgili son dakika haberleri de konunun doğrudan ve dolaylı olarak muhatabı vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyordu. Bilindiği üzere, Asgari Ücret Belirleme Komisyon’u ilk görüşmeyi 2 Aralık, üçüncü görüşmesini ise 17 Aralık tarihinde yapmıştı. Son toplantıda AGİ ve asgari ücret zammı hakkında TÜİK tarafından ilk rakamlar telaffuz edilmişti. Merakla beklenilen ve saat 14.00’te başlayan toplantı sona erdi. Akabinde, Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından net ve brüt asgari ücret rakamı açıklandı. Bugüne kadar gerçekleşen görüşmelerde, işverenler sendikası ile işçi sendikaları arasında AGİ dahil, rakam farklılıkları bulunuyordu.

AGİ VE ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2020 BELLİ OLDU VE AÇIKLANDI!

En kritik günde, gerek görüşmeleri, gerekse AGİ ve asgari ücret zam oranı son dakika haberlerini yakından takip eden vatandaşların konuya yönelik en üst seviyeye ulaştı. Bu bağlamda, ‘2020 Asgari ücret zam oranı belli oldu mu, açıklandı mı?’ sorusunun yanıtını oldukça merak ediyordu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun saat 14.00’teki kritik toplantısı sona erdi ve açıklama Bakan Selçuk tarafından bizzat yapıldı.

1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 2 bin 943 TL, net 2 bin 324 TL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir