Bu Yazı Kendinize Ayırın

Yaz mevsiminin başlayacağı şu günlerde hayatlarımız hızla değişiyor. Genellikle yaz ayları bir sonraki eğitim ve iş hayatımız için değişiklikler,yenilikler hatta yatırımlar yaptığımız dönemlerdir. Çoğu zaman yaz aylarını daha verimli geçirebilmek adına planlar programlara yaparız. Kendiniz için uygulayabileceğiniz yaz programına dair küçük bir kaç tavsiyem var.. Bir göz atın bakalım bu tavsiyeler sizler içinde uygulanabilir mi?

Güne mutlaka erken başlayın ve sağlıklı beslenin

Uzun yaz gecelerinde sabahlara kadar oturmak güzeldir  ama öğlen saatlerine kadar uyumak sağlıklı bir şey değildir. Vücudunuzun gün içinde belli saatlerde uyanık belli saatlerde uyuyor olması gerekir. Mümkün olduğunca güne erken başlamayın.
Sağlık açısından yaz aylarında bol su tüketmek ve meyve yemek oldukça önemlidir. Fazla ağır olmayan yiyecekler tüketerek sıcak havaları daha rahat atlatabilirsiniz.

Kitap,dergi,yazı veya blogları okuyun takip edin

Günlerini hızlı yaşadığımız, günlük fazla enerji kaybettiğimiz ve duygusal olarak da değişimler yaşadığımız yaz mevsiminde bünyemiz gün içinde dinlendirici duraklamalar yaşamak ister. Okumak vücudu ve zihni dinlendiren etkili bir aktivitedir. Ancak bu da ara ara yaptığınız bir etkinlik olmaktan çıkmalı ve günlük rutininiz haline gelmeli. Yaz aylarında yapacağınız okumaların dönem içinde yaptığınız okumalardan daha etkin ve uzun olmasına dikkat edin.

Bedeninizi dinlendirin

Dinlenmek derken bütün gün uyumaktan veya  yatarak dizi ve film izlemekten bahsetmiyoruz elbette. Örneğin ruhunuzu, vücudunuzu dinlendirebileceğiniz bir ortamda tek başınıza zaman geçirin dinlenin. Dinlendiğinizi hissettiğiniz zamanlar oluşturun

Sosyal olun,dışarı çıkın

Yaz ayları kendimize iyi yatırımlar yapabilmek adına iyi bir fırsat olduğu gibi birçoğumuz için de dev bir örümcek ağı olabiliyor. Sıcaklık artışlarıyla birlikte rehavete kapılıp 3 ayınızı boşa geçirmeyin. Bunun için de yapabileceğiniz birkaç şey var. Örneğin kısa süreli molalar hariç gündemden tamamen kopmayın. Ya da dinlenmeye zaman ayırmadan ‘aşırı kendimi geliştirmeliyim’ modunda takılıp kendinizi yormayın. Yaz boyunca aktif kalmaya özen gösterin.

Günlük hatta haftalık planlar yapın

Fırsat varken zaman ayırmadığımız şeyler için dönem içinde pişmanlıklar yaşayabiliriz. Örneğin okumayı ertelediğiniz kitaplar, gitmeyi planladığınız etkinlikler, görmeyi istediğiniz müzeler, uzun zaman sonra tekrar zaman geçirmek istediğiniz arkadaşlarınız… Hepimizin aklında bu tür aktivitelerle dolu bir To Do List var değil mi? Bu listeyi önemseyin, ertelediğiniz bu harika deneyimlere zaman ayırın. Kendiniz için yapacağınız en iyi yatırımlardan biri budur.

Yeni bir dil öğrenin

Muhtemelen yıllardır yeni bir dil öğrenmek istiyorsunuz. Fakat yaşadığınız şehirdeki bir dil kursuna giderek o dili gerçek anlamda öğrenmeyi ve özümsemeyi beklemeyin. Yeni bir dil öğrenmek bir seferlik ve birkaç ay süren kurs günlerinden çok daha fazlasıdır. O dile ilham veren kültürleri deneyimlemek, o dili konuşan insanlarla fikir alışverişinde bulunmak, ufkunuzu genişletmek ve dahası… Yaşayacağınız muhteşem deneyimleri ve tanışacağınız tüm o harika insanları hayal edin. Ve en iyi kısım: her şeyi İngilizce yapıyor olacaksın!

Her yıl yüzlerce öğrenci Genç Akademi’de İngilizce öğreniyor! Siz de bu yaz Genç Akademi Ümraniye İngilizce kursu ile yeni bir dil öğrenin bu yaz sizin yazınız olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir