Kas Kütlesi Kazanmanın Altın Kuralı Protein Türleri

İdeal Dünya Eğitim ve Kariyer Merkezi Forumlar Spor Kas Kütlesi Kazanmanın Altın Kuralı Protein Türleri

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  İdealdünya tarafından 5 yıl 2 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #862

  İdealdünya
  Yönetici

  Whey Protein Tozu
  Neden bu listede yer alıyor: Whey proteini, protein sentezini tetikleyen en önemli kütle arttırmaya yardımcı gıda takviyesi olması nedeniyle listenin 1 numarasında yer alıyor. Whey proteini yüksek oranda BCAA içeren bir süt proteinidir (BCAA listenin 4. sırasında). Çabuk sindirilerek kas tamiratına başlayıp kas kütlesi kazanmaya destek olduğu için whey proteini, haklı olarak en popüler besin takviyesidir. Whey proteini ayrıca kaslara doğru kan akışını hızlandıran peptidler (küçük proteinler) de içerir. İşte bu yüzden her zaman antrenmandan hemen sonra whey proteini tüketilmesini öneririz.

  Whey protein tozunun etkisini nasıl maksimuma çıkarırsınız:
  Whey protein tozunu antrenmandan 30 dakika önce 20 gram ve antrenmandan sonra ilk 60 dakika içerisinde 40 gram olacak şekilde tüketmelisiniz.
  Kas gelişimini tetiklemek için uyandıktan hemen sonra da 20-40 gram whey proteini alabilirsiniz.
  Hidrolize whey proteini (daha hızlı sindirilmesi için daha küçük parçalara bölünmüş bir whey proteini çeşidi) ya da izole whey proteini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

  Kazein Protein
  Neden bu listede yer alıyor: Bir süt proteini olan kazein proteini, whey proteininin hemen altında yer alıyor. Yavaş bir sindirim süresine sahip olması sebebiyle whey proteininin gerisinde kalan kazein, özellikle uyku esnasında yavaş ve düzenli bir şekilde kana karışması sebebiyle, ortaya çıkan katabolik etkiyi azaltmak için ideal bir uyku öncesi takviyesidir. Kazein proteini ayrıca kas kütlesini arttırmaya çalışan kişiler için daha az şişkinlik vermesi sebebiyle tercih edilmektedir. Son araştırmalara göre kazein proteini antrenman sonrasında alındığı zaman, en az whey proteini kadar protein sentezini desteklemektedir. Hatta antrenman sonrası alınan whey-kazein proteini karışımı, sadece birinin sağladığı kas gelişiminden daha etkili olduğu için daha fazla önerilmektedir.

  Kazein protein tozunun etkisini nasıl maksimuma çıkarırsınız:
  İçeriğinde micellar kazein (en yavaş sindirilen kazein) barındıran kazein protein tozunu tercih edin ve yatmadan önce 20-40 gr. arası tüketin.
  Antrenmandan sonra whey proteininizin içine 10-20 gr. kazein proteini ekleyin. Ayrıca öğünler arasındaki protein karışımlarınızda da 20-40 gr. kazein protein shake’i için.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Giriş Yap Üye Ol