Bill Gates’in 2018’de çok sevdiği 5 kitap

Bill Gates bu kez ‘soğuk kış günlerinde okumalık’ kitap önerileriyle karşımızda.

Bill Gates bu yılki favori okuma listesini duyurdu. Microsoft’un kurucusunun paylaştığı bu mini kitap listesi, eğitimden meditasyona geniş bir aralığı kapsıyor.

Geçtiğimiz yaz için de benzer bir liste paylaşan Gates, kendi blogu Gates Notes’ta normalde kitap hediye etme fikrini çok uygun bulmasa da seçtiği kitapların okurları memnun edebileceğini belirtiyor.

Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup

Gates, Theranos isimli şirketin çöküşünü inceleyen John Carreyrou imzalı bu kitapla ilgili “o kadar sürükleyiciydi ki elimden bırakmadım” diyor. Şirket, aldığı bir damla kanı analiz ederek kişinin genel sağlığıyla ilgili bilgi vermeyi iddia ediyordu fakat testlerin ardındaki teknoloji hiçbir zaman istenilen sonucu vermedi. Hikayenin beklediğinden çok daha çılgın çıktığını söyleyen Gates bu kitapta her şeyin olduğunu belirtiyor: İnce düşünülmüş dolandırıcılıklar, kurum içi entrikalar, dergilere kapak olan hikayeler, mahvolan aile ilişkileri ve bir dönem 10 milyar Dolar değer biçilen bir şirketin çöküşü…

Army of None: Autonomous Weapons and the Future of War

Emekli komando Paul Scharre, otonom silahların sınırlarını ve yapay zeka gibi teknolojilerin gücünü gözler önüne seriyor. Gates Army of None’ı yapay zekayı tehlikeli bir savaş teknolojisi olma açısından değerlendiren kışkırtıcı kitap olarak tanımlıyor: “Bu son derece karışık bir konu fakat Scharre basitçe anlatıyor ve yapay zeka destekli savaş teknolojilerinin artılarını ve eksilerini gösteriyor.”

21. Yüzyıl İçin 21 Ders

Eğer 2018 endişelerle dolu bir yıl olduysa, ünlü tarihçi Yuval Noah Harari’nin bu kitabı yüreğinize su serpebilir. Hepimiz endişe içindeyiz ve endişelenmekte haklıyız fakat bunu çok daha organize bir şekilde yapmalıyız. “Kitap, neye ne kadar endişelenmemiz gerektiğiyle ilgili” diyor Gates ve ekliyor: “Harari 21. yüzyılın sorunlarını nasıl ele alacağımızla ilgili küresel çapta bir tartışma başlatmış.”

Educated: A Memoir

Tara Westover kendisini toplumdan tamamen izole eden aşırı korumacı bir ailede büyüdü. 17 yaşına dek okula gitmedi fakat yüksek okula gitmek için bilmesi gereken her şeyi kendi kendine öğrendi. En sonunda Cambridge’dendoktora derecesi aldı. Gates’in listesindeki tek anı kitabı olan Educated: A Memoir kişinin kendini keşfetmesinin öneminin altını çiziyor.

The Headspace Guide to Meditation & Mindfulness

Gates, 25 yaşında olsam bu kitabın bu listeye girmesine gülüp geçerdim diye kendisiyle dalga geçiyor. “Fakat şimdi, kaslarımızı çalıştırmak için nasıl egzersiz yapıyorsak, aklımızı çalıştırmak için de meditasyon yapmamız gerektiğini anlıyorum” diyen Gates daha önce meditasyonla ilgili göz korkutan birçok kitaba rastladığını da itiraf ediyor: “Andy Puddicombe oldukça muzip bir hikaye anlatıcı ve karışık konular için çok faydalı metaforlar sunuyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir