Ecevit Üniversitesi Öğrencilerinden Büyük Başarı

ecevit üniversitesi öğrencilerinin büyük başarısı

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Araştırma Laboratuvarı ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin düzenlediği CANSAT 18 model uydu yarışmasında üç Türk üniversitesi ilk 5’e girdi.Zonguldak, Bülent Ecevit Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan uzay  takımı Grizu-263, model uydu yarışmasında 40 üniversite arasına kalarak final yarışmalarına katılmayı hak kazandı ve dünya ikinciliğine layık görüldü. Grizu-263 Uzay Takımı, NASA mühendislerince oluşan jürinin verdiği 100 üzerinden 98.90 puanla Manchester Üniversitesi’nin ardından dünya ikincisi oldu.

BEÜ Grizu263 uzay takımı kaptanı Muzaffer Duysal, bir yıl boyunca çok kararlı bir şekilde çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Ara tatillerde memleketlerimize gitmeyerek kütüphanelerde yattık. Takım olarak bu başarıya ulaştık. Dünyanın önemli üniversitelerini geride bıraktık. Bunun için gururluyuz. Bize destek verenlere çok teşekkür ediyoruz. Proje bir model uydu yarışması. Uzay ve NASA çalışmaları çok popüler. Bu uyduları lisans öğrencilerine yaptırarak bir adım atmamızı sağlıyor bu proje bize. Bu uydu alanında bir çalışma yapmamızı ve kendimi geliştirmemizi sağlıyor. 14 yıldan beri düzenleniyor. Eleme sürecini geçtik ve 40 üniversite arasında kaldık. Dosya hazırladık. İstenilen görevleri yerine getirdik. Uydudan aldığımız verileri jüriye sunduk. Tasarladığımız model uyduyu model roket yardımıyla 700 metreye fırlattık. Aldığımız puanla ikinci olduk, ifadelerini kullandı.”

Yarışmanın dünya üçüncüsü APIS AR-GE ekibiyle İstanbul Teknik Üniversitesi, dördücüsü ise CERVOS ekibiyle Hacettepe Üniversitesi oldu. Tüm öğrenci arkadaşlarımıza bu büyük başarılarından dolayı tebrik ederiz. Umarız bütün öğrenciler dünya arenasında başrılarıyla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir