Gökkuşağı Beslenme Şekli Nedir?

Her gün sağlıklı kalmak veya kilo vermek için çeşit çeşit diyetler ,yöntemler deniyoruz faklı yiyecekler yiyoruz. Ve bütün bunlar için çok fazla zaman harcayarak karmaşık işlemlere başvuruyoruz. Aslında karmaşık gibi gözüken bu soruların kolay bir cevabı var. Bu cevapta renklerde. Meyve sebzelerin içinde onlara farklı renkleri veren mikrobesinler vardır.  İşte bu yüzden birçok uzman her renkten taze yiyecek tüketilmesi gerektiğini savunur.
Gökkuşağı beslenme şeklinde, kişi her renkten besinden tüketerek vücuduna antioksidan, vitamin ve diğer gerekli besinleri alır.

Bu yazıda hangi renk meyve sebze hangi hastalığa vücutta hangi organa iyi gelir onlardan bahsedeceğiz.

KIRMIZI yiyecekler kalp damar sağlığı için destekleyici özelliktedir, Alzheimer ve prostat kanserine karşı korur.  Ciltteki problemlere de iyi gelmektedir. Kırmızı meyve sebzelere örnek olarak; çilek, karpuz, kan portakalı, greyfurt, böğürtlen, pancar, vişne, kırmızı soğan, turp, domates verilebilir.

İçinde güçlü anti-oksidanlar ve biyoflavonoid olarak bilinen P vitamini bulunduran bu yiyecekler ayrıca ödem alma özelliğine sahiptir. Böylece kalp hastalıkları ve kansere karşı koruma sağlarlar.Karpuz, kan portakalı ve domateste bulunan lisofen, prostat kanserine karşı koruyucudur. Pancara rengini veren betacyaninin kanseri önleyen güçlü bir maddedir.

SARI & TURUNCU yiyecekler göz ve eklem sağlığına etkili, kolesterol düşürücü ve bağışıklık sistemi destekleyici özelliktedir.Limon, havuç, bal kabağı, sarı biber, mısır, sarı elma, şeftali, kayısı, kavun ve ananas bu renkteki meyvelerdir.

Turuncu meyve ve sebzelerde, cildimizi ve iç zarlarımızdaki mukozayı koruyan beta karoten ve C vitamini bolca miktarda bulunur.Beta karoten ayrıca kanser, kalp hastalıkları, katarakt, artrit ve damar hasarları riskini azaltır. Yine sarı ve turuncu yiyeceklerde bulunan lutein görme sağlığını destekler, beyin fonksiyonlarına yardımcıdır ve kanser karşıtı bir besin maddesidir.

Beyaz yiyecekler çok güçlü bir antioksidan, ödem alıcı ve kanda pıhtı oluşmasını önleyici olan xanthone maddesi içerirler. Bu da kalp hastalıklarını önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğan iyi bir probiyotiktir. Sarımsakta bulunan alisin maddesi, kan şekerini dengelemeye yardımcıdır. Her iki sebzede de anti bakteriyel vardır. Tüm turplarda ise diüretik yani idrara çıkaran maddeler bulunur. Karnabahar, soğan, beyaz turp, mantar, sarımsak.

YEŞİL yiyecekler sindirim sistemi sağlığı, göz sağlığı, kemik sağlığı, kırışıklık karşıtı, kanser önleyici özelliktedir. Ispanak, salatalık, maydonoz, misket limonu, kabak, kuşkonmaz, yeşillikler, avokado, kivi, yeşil elma, brokoli ve bezelye. Yeşil sebzelerde bulunan klorofil, kanseri önlemeye yardımcı olur, karaciğerinizi arındırır, kilo kontrolü sağlar. Yeşil yiyeceklerde ayrıca sülfür vardır ve bu madde vücudunuzdaki zehirli maddeleri atmaya yarar. Ayrıca potasyum sayesinde kalp sağlığınız korunmuş olur. Thylakoid denilen yapılar, kilo vermeye yardımcı olur ve sağlıksız yiyecek isteğini azaltır.

MOR yiyecekler saç sağlığı, kalp damar sağlığı, hücre sağlığını destekleyen ve besin zehirlenmesini önlemeye yardımcı besinlerdir. Mor lahana, mor taneli meyveler, patlıcan, böğürtlen, mor erik.

Sonuç olarak, pazara ya da markete gittiğinizde renk kurallarıyla alışveriş yaparak sağlığınızı destekleyebilirsiniz.
Sepetinizde bu 5 rengi bulundurduğunuz takdirde hem sağlıklı kalabilirsiniz hemde zayıf kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir