İş Görüşmesinde Dikkat Edilecek 8 Altın Kural

Kıyasıya rekabetin yaşandığı iş dünyasında kendinize bir yer edinmek ve bu yerde kalıcılığı sağlamak oldukça önemli. Çalıştığınız ya da çalışmak istediğiniz sektör için biçilmiş kaftan olsanız dahi ilk etapta bunu kanıtlamanız gerekiyor. Belki de işin en zorlayıcı kısmı bu aşama. Deneyimlerinize, referanslarınıza ve sahip olduğunuz özelliklere CV’nizde en sade ve en doğru biçimde yer vermek ve mülakatta bunları en etkili haliyle ifade edebilmek oldukça önemli. Bu nedenle CV hazırlarken ya da görüşmeye çağrıldığınızda dikkat etmeniz gereken birkaç küçük ayrıntıyla iş görüşmelerinde yaşadığınız stresi azaltacak bir liste hazırladık. Başvuruyu yapmadan ya da görüşmeye gitmeden önce birkaç dakikanızı ayırarak yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

1.CV’nizi hazırlarken mutlaka gerçek bilgilere yer verin. Örneğin yabancı dil bilmiyorsanız İngilizce bilginizi az ya da orta şeklinde açıklamayın. Bu konuda CV’nize herhangi bir bilgi eklemeyin. Eksik yanlarınızı ortaya koymaktan kaçının ve başvurduğunuz pozisyona uygun özelliklerinizi ön plana çıkarın fakat her ne koşulla olursa olsun bilgilerin doğru olmasına dikkat edin.

2.Görüşmeye gitmeden önce mutlaka kurum hakkında  bilgi edinmeye çalışın. (Bu araştırmayı CV göndermeden önce yapmanız daha iyi olacaktır.) Başvurduğunuz kurumun sunduğu hizmetler hakkında bilgi sahibi olmanız size artı kazandıracaktır. Bu konuda internetin, özellikle başvurduğunuz kurumun web sitesinin size sunacağı bilgileri göz ardı etmeyin.

3.Görüşmeye vaktinde gidin. Daha işe başlamadan olumsuz bir izlenim bırakmak istemezsiniz, öyle değil mi? Hatta mümkünse görüşmeye çağrıldığınız vakitten 10-15 dakika erken orada olmaya çalışın. Biraz nefes almak, heyecanınızı dindirmek ve ortam hakkında bilgi edinmek için bu zamanı değerlendirin.

4.İlk intibanın önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Görüşmeye giderken özensiz ya da abartılı giyinmekten kaçının. Gideceğiniz kurumda çalışanların nasıl giyindiğini biliyorsanız siz de o tarzda kıyafetler tercih edin ama bu konuda bilgi sahibi değilseniz çok göze çarpmayan soft renklerde kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

5.Konuşma sırasında iyi bir dinleyici olun ve karşı tarafın cümlelerini devamlı bölmeyin. Konuştuğunuz kişilerle göz teması kurun. Sürekli olarak elinizi boynunuza ve ensenize götürmeyin bu  sıkıldığınızın göstergesidir. Beden dilini doğru kullanın. Stresinizi ve gerginliğinizi ortaya koyan davranışlardan kaçının.

6.Görüşme esnasında kendinizden emin bir duruş sergileyin ve bu işi gerçekten istediğinizi karşı tarafa hissettirin. ‘Neden sizi işe almalıyız?’ , ‘Neden bu işi yapmak istiyorsunuz?‘ gibi sorulara lakayt olmayan, net ve tutarlı cevaplar verin. Ayrıca çeşitli sorular sorarak hem işle  ilgili merak ettiğiniz ayrıntıları öğrenin hem de bu işi gerçekten istediğinizi karşı tarafa yansıtın.

7.Konuşurken anlaşılır olmaya özen gösterin. Kaba ya da argo sayılabilecek ifadeler kullamayın. Konuşurken görüşmeyi bir an önce bitirmek istiyor izlenimi vermemek için hızlı konuşmamaya dikkat edin.

8.Görüşme boyunca  gülümsemeye özen gösterin. Sonuç her ne olursa olsun görüşme sonunda olumlu bir izlenim bırakarak ayrılın. Eğer sonucun daha sonra bildirileceği söyleniyorsa çok ısrarcı olmamak kaydıyla birkaç gün sonra sonucu öğrenmek için arayıp bilgi isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir