Kursa Gidenlerin Çok İyi Bildiği Bazı Şeyler

Birçoğumuz yaşamımızın belirli bir döneminde kursa gitme gereksinimi duymuştur. Bu durumun pek çok nedeni var tabii. Bazen monotonlaşan hayat düzeni bizi hobi-el sanatları kurslarında vaktimizi değerlendirmeye teşvik ederken bazen iş hayatında ilerlemek, eksikliklerimizi kapatabilmek adına kurslara başvurabiliyoruz. Somut verilerden söz edecek olursak günümüzde her ay ortalama 2400 kişi meslek edinme, 2300 kişi yabancı dil, 600 kişi yeni bir hobi amacıyla kurslara katılıyor. Müzisyenleri, yeteneklerini henüz keşfedememiş olan sanatçıları, doktorları, mimarları, kısacası her meslek kolunu aynı platformda buluşturabilen güzel bir araç kurslar… Peki kursa gitmek size ne kazandırır? Merak edilenleri, kursa gidenlerin çok iyi bildiği bazı şeyler yazımızda bir araya getirdik… Özgüven = Başarı Eğer kursa gitmiş olmanın insan üzerinde yarattığı en önemli etki nedir diye bir soru sorulsaydı “özgüven” vereceğimiz ilk cevaplardan biri olabilirdi. Bilirsiniz; bir şeyi bilerek konuşan bir insanla, bilmediği halde yorum yapan başka bir insan arasında büyük bir fark vardır. Kursa gitmek size bilgilerinizi sağlam kanıtlarla destekleyebilme imkanı sunar.

Düşünmeden öğrenmek faydasız…

Öğrenmeden düşünmek tehlikelidir. Bilgi, yalnızca teorik olarak tanımlayabileceğimiz bir kavram değil. Yeni bir şey öğrenerek mevcut bilgilerinizi tazeleyebileceğiniz gibi genel kültürünüzü de geliştirebiliyorsunuz. Belki iyi bir heykeltraş olmayabilirsiniz. Ancak bir kilden nasıl iyi bir heykel üretebileceğinizi bilerek bilgi birikimi ile tanınan insanlardan biri haline gelebilirsiniz.
Yalnız kalmak bir seçimdir

Kursa giderek güzel dostluklar elde edebileceğiniz gibi yepyeni aktivitelerde bir araya gelebilirsiniz. Bu bazen bir dans kursuyla mümkün olabileceği gibi bazen hobi amaçlı kursa giderek arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yetenek eğitimle değer kazanır

Elbette bir enstrümanı çalmaya yatkın olan, kelimelerle büyük sanat eserleri yaratabilen insanların özel yetenek sınavlarında başarılı olma şansı daha yüksek. Peki yetenek başlı başına yeterli mi sizce? Biz bu görüşe katılmıyoruz. Yeteneklerinizi eğitimle harmanlayarak daha fazlasını başarabilirsiniz.

Zaman büyük bir öğretmendir

Kursa giden insanlar zamanın öneminin farkında olanlardır. Çünkü boş vaktini öldürmeyi sevmeyen kişilerin uğrak yeridir kurslar. O iki-üç saatlik sürede kendileri için bir dünya yaratabildikleri gibi geleceklerini güvence altına almak adına her şeye baştan başlama adımı atacak kadar cesur olabilir bu insanlar. Yeni bir meslek edinmek, yeni bir girişim faaliyeti, sahne önünde binlerce kişiye büyüleyici bir gösteri düzenlemek, herkesin dikkatini çekecek bir sergi açmak bir kursa katılarak pekala mümkün hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir