Tasarruf Etmek İsteyen Şirketlere Öneriler

İş dünyasının basit bir kuralı vardır: “İşin püf noktası parayı kazanabilmek değil, harcamamayı başarmaktır.” Bu yazımızda ofislerde tasarrufun yollarını sunuyoruz.

Şirket giderleri, doğru yönetilemezse şirketlerin başına büyük dertler açabilir.

Yukarıdaki anonim atasözünde olduğu gibi, bir şirketin hayatta kalabilmesi için en önemli maddelerden biri giderlerin doğru yönetilmesidir.

Şirket giderleri, şirketlerin kuruluş aşamasından başlayıp, artarak devam eder. Hatta ne yazık ki bazı şirketler, para kazandığı halde yüksek şirket giderleri yüzünden şirketlerini kapatmak durumunda kalabilir. Bu yüzden şirketinizin uzun süre faaliyet gösterip kârlı bir iş haline gelmesi için şirket giderleri tamamen kontrol altına alınmış olmalıdır.

1.Kargo giderlerinizi düşürmek için çalıştığınız kargo firması ile anlaşmanızı gözden geçirin

İster az sayıda isterseniz de çok sayıda kargo gönderimi yapıyor olun çalıştığınız kargo şirketi ile yapmış olduğunuz anlaşmayı gözden geçirmeniz şirket giderleri açısından sizi oldukça rahatlatacaktır.

Bir çok iş sahibi veya şirketlerin satın alma departmanları kargo anlaşmalarını dosya fiyatı üzerinden yapmakta, oysa ki kargo gönderimlerinde kg ve desi üzerinden yapılacak anlaşmalar uzun vadede daha kârlıdır. Bu yıl kargo anlaşmanızı gözden geçirerek tasarruf için ilk adımınızı atabilirsiniz.

2.Şirketinizin elektrik giderini düşürecek kampanyalar seçin

Elektrik serbest tüketici limiti bu yıl 125 TL olarak açıklandı. Sizin de elektrik gideriniz 125 TL’nin üzerindeyse tedarikçi kampanyalarından faydalanabilir ve elektrik giderlerinizden tasarruf edebilirsiniz.

3.Akaryakıt giderlerini düşürecek anlaşmalar yapın

Eğer şirket araçlarınız sürekli sahadaysa, satış veya destek ekibinizin girmediği sokak kalmıyorsa akaryakıt masrafları canınızı sıkıyor olmalı.

Akaryakıt giderlerini karşıladığınız araçlar için yapacağınız bir anlaşma, giderlerinizi büyük ölçüde düşürecektir. Böyle bir akaryakıt anlaşması, maliyetlerinizdeki etkilerinin yanı sıra tek fatura sistemi ile mali işlemlerinizdeki zaman kaybını da engelleyecektir. Ayrıca çalışanlarınızın akaryakıt fişi toplama, gider gösterme, raporlama ve muhasebe alanlarında zaman kazanmasını sağlayabilirsiniz.

4.Araç takip sistemi kullanın

Mevcut verilere bakılınca araç takip sistemi kullanan şirketlerin yakıt giderlerinde %15 oranında düşüş olduğu gözlemleniyor. Siz de şirket araçları için kullanacağınız araç takip sistemi ile online olarak şirket araçlarınızı takip edebilirsiniz. Sistemin iş harici yakıt kullanımını engelleme avantajı ile giderlerinizden tasarruf ederken, araçların takibi ve organizasyonu için kullandığınız iletişim giderlerini de düşürebilirsiniz. Kısacası araç takip sistemleri ile hem zaman hem de para tasarrufu yapabilirsiniz.

5.İhtiyaç ve taleplerinize uygun poliçeleri değerlendirin.

OfisPaneli, Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden tek noktadan uygun koşullarla teklif almanızı sağlar. Sigorta süreçlerinizin tamamını internet ortamına taşıyarak zaman kayıplarını önler, işlemlerinizi hızlandırır.

 

6.Yemek giderlerinizi düzenleyin ve vergi avantajlarından yararlanın

Şirketinizdeki yemek giderleriniz için herhangi bir yemek kartı firması ile anlaşabilirsiniz. Yemek kartı firmaları ile çalışmak size vergi avantajları sağlar ve faturalama işlemlerindeki kolaylık ile mali işlemlerin zaman kaybından kurtarır. Yemek fişi toplama, gider gösterme, çalışanlara yemek ücretlerini yatırma gibi operasyonel yükleri terk edip daha hızlı ve kolay ofis yönetimi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir