Bu Yaz Staj Yapacaklara Önemli Tavsiyeler

Yaz geliyor dolayısıyla birçok öğrenci için staj zamanı da geliyor demek.Staj, kariyerine iyi başlangıçlar yapmak isteyen herkesin ciddiye alması gereken ve içinde çokça fırsat barındıran bir deneyimler bütünüdür. Bu yüzden hepimiz stajlarımızdan maksimum verim almak için çaba gösteriyoruz. Staj süreciniz boyunca edineceğiniz bu birkaç alışkanlık ise stajınızın en iyi şekilde geçmesine yardımcı olacak.

1) Soru sorun.

Bir stajyer olarak iş yaşamı, iş dünyası ve işin kendisi hakkında bilmediğiniz yüzlerce hatta binlerce şey olabilir. İşte bu yüzden bir stajyerin en önemli sorumluluklarından biri sormak ve devamında da bilgiyi takip etmektir. Ayrıca soru sormak sizin ilgili olduğunuzu gösterir. Birçok noktada iyi bir stajyerden de beklenen budur.

2) İnisiyatif alın.

Stajınızdan yüksek verim almak istiyorsanız inisiyatif almaktan kaçınmamalısınız. Tüm gün aynı yerde rutin işlerle ilgilenirken birilerinin gelip size bir şeyler öğretmesini beklemeden harekete geçmek ve inisiyatif almak stajınızı daha verimli kılacaktır.

3) Sürekli yeni şeyler deneyimleyin.

Öğrenciler mezun olduktan sonra ne yapacağı ve hangi alanda çalışacağı konusunda genelde kararsız kalırlar. Bu seçimi yapmanın en iyi yolu stajlardır. Sevdiğiniz iş alanlarını bulmak, tutkularınızı keşfetmek zaman alabilir. Bu yüzden yalnızca kendi bulunduğunuz departmanda değil, diğer departmanlarda yapılan işler hakkında da bilgi sahibi olmaya çalışın.

4) Network’ü önemseyin.

Network edinmek özellikle iş hayatında size büyük avantajlar sağlayacaktır. Stajınız boyunca staj yaptığınız şirkette tanışmadığınız hiç kimse kalmasın. Burada öğrendikleriniz kadar burada tanıştığınız insanlar da kariyeriniz için çok önemli.

5) Şirket içi iletişime ve şirket kültürüne uyum sağlayın.

İletişimde belirsizliğe yer vermemek, çalışma arkadaşlarınızı iş hakkında bilgilendirmek, şirketinizin çalışma kültürüne uyum sağlamak gibi durumlar stajınızın verimini arttıracaktır. Bu konulardaki hassasiyetinizin kariyer yolculuğunuz boyunca size çok olumlu geri dönüşleri olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir