En Çok Kullanılan Yazılım Programlama Dilleri

En Çok Kullanılan Yazılım Programlama Dilleri

Yazılım,kodlama,programlama gibi terimler artık sıkça duyduğumuz kelimeler olmaya başladı.Teknoloji ilerledikçe bu alanlara olan yönelmelerde arttı.Yeni bir yazılım dili öğrenmek isteyenlere tavsiye olması açısından popüler ve en çok kullanılan yazılım dilleri neler bir göz atalım..

Popüler Programlama Dilleri

C++: C programlama dilinin bir dalıdır. 1983’te oluşturulan bu dili, masaüstü web uygulamalarından sunucu altyapısına kadar her yerde görmek mümkün.
C: Hala ortak kullanımda olan en eski programlama dillerinden biri olan C, 1970’lerin başlarında oluşturuldu. 1978’de, dilin efsanevi ve hala yaygın olarak kullanılan “C Programlama Dili” adlı kitabı ilk kez yayınlandı.
C#: “C-Sharp” olarak telaffuz edilen bu dil, Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Popüler rakibi Java ile birlikte büyük bir yazılım geliştirici kitlesi tarafından kullanılmaktadır.
PHP: Veri yoğunluğu çok olan web sitelerinde ve uygulamalarda kullanılır. En basit örnek vermek gerekirse WordPress ve Facebook’a bile güç veriyor. Ancak birçok programcı karmaşık yapısından dolayı PHP’den büyük bir tutkuyla nefret ediyor.
Java: Java, 1991 yılında Sun Microsystems tarafından interaktif televizyon sistemleri için bir programlama dili olarak icat edildi. Sun’ı satın aldığından beri, Oracle Java’yı bir güç merkezine dönüştürdü. Programlama dili, Android uygulamaları oluşturmanın en yaygın yoludur.
Javascript: Benzer isimlere sahip olmasına rağmen, Javascript aslında Java ile pek ilgili değil. Geliştiricilerin web siteleri üzerinde etkileşimli öğeler oluşturmasına olanak tanıması, webdeki en yaygın dillerden biri olmasına ve dünyanın en popüler dillerinden birinin oluşmasını sağladı.
HTML: Teknik olarak bir programlama dili olmasa da bir “biçimlendirme dili” olarak tanımlayabiliriz. Şöyle ki HTML, her bir web sitesinin yapısındaki temeldir.
CSS: Türkçesi Basamaklı Stil Sayfaları olan “Cascading Style Sheets” veya CSS, web siteleri ve tarayıcı tabanlı uygulamalar tasarlamak için yaygın olarak kullanılan programlama dilidir.
SQL: “Sequel” olarak teleffuz edilen SQL, yapısal sorgu dili anlamına gelir. Veritabanlarına erişerek ve bunları yöneterek büyük miktarda veri ile ilgilenmenize olanak sağlar. Çoğu zaman, PHP gibi başka bir dilde birlikte kullanılır.
Bash / Shell: Aslında Bash tam olarak bir programlama dili değil. Önceden tasarlanmış bir komut listesini otomatik olarak çalıştırmak için bir işletim sistemine bildirildiği bir program diyebiliriz. Örneğin, bir bash/shell komutu, işletim sistemi her çalıştırıldığında her “.bmp” dosyasını “.jpg” ye dönüştürebilir.
Python: Python’un geçmişi 1989’a dayanıyor ve son derece okunabilir bir kod yapısı olduğu için hayranları tarafından da oldukça seviliyor. Birçok programcı, kodlamaya başlamak için en kolay dil olduğuna inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir