Güzel Hareketini Seç

Yediğimiz, içtiğimiz, satın aldığımız kısaca tükettiğimiz herşeyin bir bedeli var.  Birçok insan bu bedeli yalnızca ürünün üzerinde yazan fiyat sanıyor; ancak madalyonun bir diğer yüzü var: Yaşam biçimimiz ve tüketim alışkanlıklarımızla doğal kaynaklarımızı aşırı kullanıyoruz. Bununla birlikte, doğal kaynakların yerine yenisini koyamıyoruz. Bunun arkasındaki hesaplama çok da karmaşık değil. İnsanlığın doğal kaynaklardan talebi, gezegenimizin arzından çok daha yüksek. Gezegenimizin, bir yılda tükettiğimiz doğal kaynaklarını yeniden üretebilmesi için 18 aya ihtiyacı var. Kısacası, bir gezegen yetmiyor.

Medeniyetler Beşiği Akdeniz

Medeniyetlerin beşiği ve olağanüstü bir çevre mirasının merkezi Akdeniz, dünyada plastik kirliliği seviyesi en yüksek denizlerden biri haline geldi.
Akdeniz’in açık sularını, deniz tabanını ve kıyılarını kirleten atıkların %95’i plastik. Bu atıkların başlıca kaynağı Türkiye ve İspanya. İtalya, Mısır ve Fransa da bu iki ülkeyi takip ediyor. Plastik kirliliğinin temelinde çoğu Akdeniz ülkesinin plastik atık yönetimini geciktirmesi ve tamamlamaması yatıyor. Avrupa’da her yıl açığa çıkan 27 milyon ton plastik atığın sadece üçte biri geri dönüştürülüyor, İtalya, Fransa ve İspanya’da plastik atıkların yarısının son durağı katı atık depolama alanları oluyor. Geri dönüştürülmüş plastikler ise şu an Avrupa’daki plastik talebinin sadece %6’sını oluşturuyor.

Başta balıkçılık ve turizm olmak üzere Akdeniz’in kilit ekonomik sektörleri plastik kirliliğinden olumsuz etkileniyor. Kirlenen kıyılar nedeniyle turist sayısının azalması ve bu sektörde iş kayıplarının ortaya çıkması ihtimali de ortaya çıkıyor.

İyi haber ise Akdeniz’in plastikten arındırılması ve korunmasının mümkün olması. Bunun için hükümetler, işletmeler ve bireylerin, kısaca herkesin elini taşın altına koyması ve işbirliği yapması şart. WWF bu raporda plastiksiz bir Akdeniz için kurumların ve bireylerin yapabileceklerine dair bir dizi öneri getiriyor. WWF-Türkiye’nin ‘1 Güzel Hareket’ kampanyası

WWF-Türkiye’nin ‘1 Güzel Hareket’ kampanyasına katılarak sizlerde bu güzel projeye katkıda bulunabilirsiniz.
Haydi dünyayı plastik atıklardan kurtarmak için #1GüzelHareket’ini seç, tek kullanımlık plastikten vazgeç!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir