Kişisel Gelişim

Gelişim sürecinde olduğumuz dönemlerde her zaman ve  her yerde kendimize izinler verdik kolaylıklar tanıdık hatta bazen birşeylerden kaçtık. Ancak artık büyüdüğümüze göre, her şeyi öğrenmek zorundayız ve bunun için kendimize çok  fazla baskı uyguluyoruz.

Çok fazla insanın bu dönüşüm yolunda yürüdüğünü gördükten sonra, bu yolda birçok farklı evrenin olduğunu fark ettim ve bu evreler  her insanın hayatında aynı şekilde görülmüyorlar. Hayatı okulunuz olarak düşünün. Sürekli dersler görüp yeni şeryler öğreniyor ve büyüyorsunuz. Şimdi her şeyi bilmemize izin vermemize rağmen, süreçte nerede olduğumuzu bilmek önemlidir. Gelişim sürecinde şu andaki aşamamız ne olursa olsun, şu üç kural her zaman aynı kalır:

  1. Bulunduğunuz yerden başka bir yerde olmayı beklemeyin. Bu yoldaki mevcut yerinizi kabul edin.
  2. Bulunduğunuz yerin ötesindeki bir sonraki aşamayı öngörün, böylece o aşama geldiğinde bunun için hazırlıklı olabilirsiniz.
  3. Kendi kişisel yolculuklarındaki ilerlemelerine bakılmaksızın başkalarına şefkatli ve anlayışlı olun.

Gelişim sürecinde bazı evreler olduğundan bahsettik peki bu evreler neler birazda onlardan bahsedelim.

1) Uyku Evresi

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, bu aşamayı geçmişsinizdir veya geçmek üzeresinizdir. Uyku evresinde olsaydınız, bu yazı sizinle buluşmayacaktı. Eminim, kondisyonunuzun ve korkularınızın sizi yönettiği olmuştur. İşte bu durumlar sizin uyku evresinde olduğunuz zamanlardır. Kendi yaşamımızı değiştirebilme gücüne veya yeteneğimize sahip olmadığımızı düşündüğümüz zamanlar. Suçlama, nevrotiklik, korku ve tatmin olmama, “uykuda” olmanın ortak yan etkileridir. Bir noktada kendi kendine giden hayatlarımızın kontrolünü ele almak için dur dediğimiz evredir.

2) Uyanış

Genellikle, kendimizle veya başkalarıyla ilgili büyük hayal kırıklıkları yaşadığımız durumlarda uyanış evresine geçeriz. Deneyimlerimizin rastgele olmadığını öğrenmeye ve cevap aramaya başlarız. Noktaları birleştiririz ve yaşamın gerçek benliğimizi öğrenmek ve bulmakla ilgili olduğunu kabul ederiz. Bir sürü hem heyecan verici hem de başa çıkılması zor yeni gerçeklerle karşılaşırız.

3) Entegrasyon

Bu aşamada, bilmekten yapmaya geçme aşamasına başlıyoruz. Çok fazla bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorunuz, ancak hayatınızdaki şeyler bu bilgiyi yansıtmıyorsa, büyük olasılıkla entegrasyon aşamasındasınız demektir. Kolları sıvayıp  bir şeyler yapmanın zamanının geldiğiniz anlamak üzeresinizdir.

Dönüşüm için farkındalık yeterli değildir. İnanç sistemlerimizi ve davranışlarımızı da değiştirmeliyiz. Eski hikayelerimizi bırakıp ve kendi program sürümümüzü geliştirmeliyiz. Sahip olduğumuz araçları ve öğrendiğimiz becerileri alıp eyleme geçirmeliyiz. D önce karşılaştığınız durumlara farklı şekillerde yanıt verme şansınız olabilir. Bu, bir deseni kırmanın en güçlü yoludur. Yapılması gerekenler, farkındalığı ve eylemi bütünleştirmenin yolunu bulmak ve yeniden yeniden denemektir.

4) Kabul

Yeni alışkanlıklar edindikten sonra ve bu yeni var olma yolunda yaşamaya başladıkça, kabullenmeye başlarız. Yeni insanlar olmayız. Sadece kendimizi her zamankinden daha fazla kendimizmiş gibi hissetmeye başlarız. Bu, tamamen geliştiğimiz  ve artık  yapacak hiçbir şeyimiz olmadığı anlamına mı geliyor? Hayır. Hala gelişmek için önümüzde zaman var. Gerçekle savaşmayı bırakıp ya kabul etmeliyiz ya da değiştirmeliyiz. Kendimizle olmaktan mutluyuz  ve artık dürtülerimizin kölesi değiliz.

5) Uygulama ve Servis

Bu aşama daha büyük bir vizyonla ilgilidir: başkalarının hayatlarını değiştirmek. Duyduğumuz sevgiyi ve gelişmeyi paylaşmak isteyebiliriz. Bir an önce bu aşamaya atlamak cazip olabilir. Ancak sabırlı olun. Bu yolculuğun sonunda kazanana altın kemer yok.

Yinelemek gerekirse, bu tek bedenli bir model değil, yapınıza eşsiz ruhsal yolculuğunuza katkıda bulunmanıza yardımcı olabilir. Her evre öğrenme fırsatları açısından zengindir, dolayısıyla hangi aşamada olursanız olun bulunduğunuz evrenin tadını çıkarın ve öğrenmeye çalışın. Ve gelecekte bir sorunla karşılaştığınızda bu aşamaları  tekrar tekrar yaşayabileceğinizi de asla unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir