Lise Öğrencisinden Görme Engellilere Özel Gözlük

İzmir’de  11. sınıf öğrencisi olan Mehmet Hamza Erol, ellerini kullanamayan insanlar, için bilgisayarı gözleriyle kullanabilmesine olanak sağlayan bir gözlük ve yazılım geliştirdi. TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ege Bölge Finalleri’nde üçüncü olan proje, maliyetinin fazlasıyla düşük olması sayesinde de kolay üretim süreçleriyle dikkat çekti.

Mehmet, ilgili işleve sahip en ucuz gözlüğün 60 dolar olduğunu ve daha düşük maliyette bir yazılım geliştirmek için yola çıktığını söylüyor.

Sistem çok da karmaşık değil. Anlık olarak gözün fotoğrafı alınıyor, USB kablo aracılığıyla bilgisayara gönderiliyor.

Gözlüğün sağ tarafına bakır teller yardımıyla “yılan kamera” sabitlediğini belirten Erol, “Yılan kamera ile anlık olarak gözün fotoğrafı alınıyor, USB kablo aracılığıyla bilgisayara gönderiliyor. Bilgisayardaki yazılım ile bilgisayar faresinin nereye oynatılacağı belirleniyor. Kısacası gözlerinizle bilgisayar faresini hareket ettirerek bilgisayarı kullanabiliyorsunuz. Bu teknolojiyi ellerini kullanamayan engelli bireyler kullanabilir. Böylelikle fareyi oynatabilir, ekranda gezinebilir.” şeklinde konuştu.

Yaptığı piyasa araştırmalarında yaklaşık 10 bin doların üzerinde ürünler gördüğünü söyleyen Erol’un kendi geliştirdiği ürünün fiyatı ise sadece 44 lira.

Okul Müdürü Orkun Karapostal da Hamza’nın projesinin çok değerli olduğunu, okul olarak kendisini desteklediklerini ve milli takıma girmek isteyen öğrencilerinin, Avusturya’daki bilim festivalinden davet aldığını söyledi.Ülkemizde böyle başarılı gençleri görmek gerçekten heyecan verici.Başarılarının devamını dilerim Mehmet !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir